Blefaroplasti

Göz Kapağı Estetiği

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

İlerleyen yaş, genetik faktörler ve yaşam tarzı gibi nedenlerle göz kapaklarının tekinde ya da her ikisinde birden kişinin olduğundan yaşlı ve yorgun görünmesine neden olan estetik sorunlar oluşabiliyor. Zaman zaman göz kapaklarında meydana gelen estetik sorunlar görme alanını dahi daraltabiliyor.

 

İşte bu durumda, hem kozmetik hem de fonksiyonel ihtiyaçlara yanıt vermesi adına üst göz kapaklarına, alt göz kapaklarına ya da her ikisine birden göz kapağı estetiği ile müdahale edilebiliyor.

 

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Sarkık ve kişinin olduğundan yaşlı görünmesine neden olan göz kapağı deformasyonlarının alınması ve fazla cildin çıkarılarak göz çevresinin gençleştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen yüz estetiği ameliyatlarına “Blefaroplasti” ya da göz kapağı estetiği diyoruz.

 

Genellikle 35 yaşın üzerindeki kişilere uyguladığımız göz kapağı estetiği ameliyatları sonrası hastalarımızın;

 

  • Göz kapaklarındaki deri sarkmalarını gideriyor,
  • Göz kapağındaki şişlikleri azaltıyor,
  • Göz altı torbalarını yok ediyor ve göz kapakları dahil olmak üzere göz çevresinin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlıyoruz.

 

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı, hastanın genel sağlık durumunun değerlendirilmesi sonucu elde edilen bilgiler ve biz cerrahların görüşleri doğrultusunda lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

 

Üst göz kapağı estetiği sırasında gözün doğal kıvrımından kesi yapılır; bölgedeki fazla deri ve yağ dokusu çıkarılıp kaslar sıkılaştırılır.

 

Alt göz kapağı estetiği sırasında kirpik diplerinden yapılan kesilerden bölgedeki yağ birikintileri ve fazla deri çıkarılır. Gerekli durumlarda alt göz kapağında bulunan bağ dokularının onarılması ve torbalanma oluşumuna neden olan yağ birikintilerinin şekillendirilmesi de gerekebilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiği cerrahi bir işlemdir ve dolayısıyla post operatif süreçte hastaların bir süre morluk ve ödem oluşumu gibi şikayetler yaşaması normaldir. Nihai sonuçların 1 – 2 ay sonra ortaya çıktığı göz kapağı estetiği sonrası kişiler 5 – 10 yıl daha genç görünürler. Kalıcı bir etkiye sahip olsa da normal yaşlanma döngüsünde göz kapaklarında değişimler meydana gelebilir. Diğer bir deyişle göz kapağı estetiği sonrası göz kapaklarındaki yaşlanma engellenemese de zaman geriye döndürülmüş olur.

WhatsApp