Burun Eğriliği, Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eğriliği, Belirtileri ve Tedavisi

Burun boşluğunu iki eşit parçaya ayıran kemik ve kıkırdaklardan oluşan yapı nazal septum olarak adlandırılır. Doğuştan ya da sonradan alınan darbelere bağlı olarak bazı kişilerin nazal septumlarındaki kemikler ve/veya kıkırdaklar eğrilerek “burun eğriliği” ya da “septum deviasyonu” adı verilen sağlık sorununun oluşmasına neden olur.

Burun eğriliği sorunu yaşayan kişilerin burundaki hava kanalları eşit açıklıkta olmadığı için, eğriliğin derecesine bağlı olarak başta burun tıkanıklığı olmak üzere çeşitli sağlık sorunları yaşamaları mümkündür.

Bu blog yazımda sizlerle burun eğriliği hakkında en çok merak edilen “Burun eğriliği belirtileri nelerdir?”, “Burun eğriliği neden olur?”, “Burun eğriliği nasıl tedavi edilir?” ve “Burun eğriliği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını paylaşacağım.

Burun Eğriliği Neden Olur?

Burun eğriliği nazal septumun burun pasajları arasındaki eşitliği bozacak şekilde sapması durumudur. Burun septumundaki sapma doğuştan olabileceği gibi sonradan geçirilen kazalar veya buruna alınan darbeler sonucu da ortaya çıkabilir. Normal yaşlanma sürecine bağlı olarak normalde rahatsızlık vermeyen eğriliklerin derecesi artabilir veya kişinin sahip olduğu sinüzit gibi ek hastalıklar burun eğriliği şikayetleri üzerinde artışa yol açabilir. 

Burun Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Burun eğriliği belirtileri arasında en yaygın olanı burun tıkanıklığıdır. Nazal septum eğriliği yaşayan kişilerin burun pasajlarından eşit derecede hava geçmediği için nefes almakta zorlanabilirler ve tekrarlayan sinüs enfeksiyonları, kronik baş ağrısı, horlama, burun kanaması ve yüz ağrısı gibi semptomlar yaşayabilirler. Burun eğriliği, ağız kuruluğu ve ilerlemiş vakalarda uyku apnesi gibi rahatsızlıkları da tetikleyebilir. Bu nedenle burun eğriliği nedeniyle sağlığı bozulan ve hayat kalitesi azalan hastaların tedavi alternatiflerini değerlendirmesi önerilir.

Burun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Burun eğriliği tedavisi, burun eğriliği derecesine ve hastaların burun eğriliği nedeniyle yaşadıkları şikayetler doğrultusunda planlanır. Bazı durumlarda burun eğriliği hafif olduğu için ilaçlarla ve burun tıkanıklığını giderici damlalarla hastaların konforu arttırılabilir. Ancak eğrilik derecesi yüksekse ve kişi kronik burun tıkanıklığı ile birlikte görülen ek şikayetleri yaşıyorsa burun eğriliği ameliyatının gündeme gelmesi gerekir.

Burun Eğriliği Ameliyatı – Septoplasti

Burun eğriliği nedeniyle sağlık sorunları yaşayan ve kemik gelişimi tamamlanan hastaların tedavisinde burun eğriliği ameliyatı ya da diğer adı ile septoplasti tercih edilir.

Fonksiyonel burun ameliyatları arasında yer alan burun eğriliği ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında açık ya da kapalı olarak gerçekleştirilebilir. Operasyonun hangi teknikle yapılacağı hastalar detaylı muayene edildikten sonra cerrahlar tarafından kararlaştırılır. Her ne kadar septoplasti genel olarak kapalı yöntemle gerçekleştirilse de hastanın burun septumunda radikal değişikliklerin yapılması gerekiyorsa açık operasyon tercih edilir. Bu nedenle burun eğriliği ameliyatı yapan doktorlar arasından seçim yapacakların hem açık ve hem kapalı tekniklerde deneyimi olanlara yönelmesi önerilir.

Septoplasti Sonrası Süreçte Bilinmesi Gerekenler

  • Çoğunlukla kapalı yöntemle gerçekleştirilen septoplasti ortalama 20 dakikada tamamlanır. Hastanın burnunda radikal değişimlerin yapılması gerekiyorsa işlem açık teknikle gerçekleştirilir ve yaklaşık 1-1,5 saat sürebilen burun eğriliği ameliyatı sonrası gerekli kontrollerin ardından uygun görülürse hastalar taburcu olabilirler.
  • Operasyon sonrası hastalar burunlarını darbelere karşı korumalıdır, aksi takdirde tam iyileşme gerçekleşmediğinden burun yeniden eğrilebilir.
  • Kapalı teknikle gerçekleştirilen burun eğriliği ameliyatı sonrası ödem ve morluk oluşmaz. İşlemler burun deliklerinden kesi atılmadan gerçekleştirildiği için hastaların konforları yüksek olur.
  • Operasyondan sonraki ilk 24 saat içerisinde duş yapılmamalı, ameliyat yaz aylarında geçekleştirildiyse geniş şapka takılmadan ya da koruyucu kremler kullanılmadan güneşe çıkılmamalıdır.
  • Operasyon sonrasındaki ilk 1 aylık süreçte kafa içi basıncını arttıran eylemlerden de ağır sporlardan da kaçınılmalıdır.
  • Operasyondan sonra iki hafta boyunca alkol, dört hafta boyunca sigara kullanımı önerilmez.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

WhatsApp