Burun Kemeri Düzeltme Ameliyatı

Burun Törpüleme

Burun Kemeri Düzeltme Ameliyatı (Burun Törpüleme)

Rinoplasti taleplerinin büyük bir çoğunluğu burun kemerinin düzeltilmesi yönünde oluyor. Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilen burun kemeri düzeltme ameliyatı “burun törpüleme” olarak da adlandırılabiliyor.

 

Burun Törpüleme Ameliyatı Nedir?

Aynaya bakıldığında kemerli burun görüntüsünden rahatsız olan hastalar estetik kaygılarını azaltmak için burun estetiği yaptırmak istiyor. Burun profilindeki istenmeyen şekil bozuklukları törpüleme tekniği ile giderilebiliyor. Geleneksel burun estetiğinde uygulanan kemik kırma- kesme tekniğinden farklı olarak burun törpüleme sonrasında hastaların morarma ve ödem gibi şikayetlerinde ciddi bir azalma görülüyor. Burun törpüleme ameliyatı ile burun kemerindeki çıkıntılar, kalınlıklar, sivrilikler törpülenerek kişinin yüz hatlarıyla uyum içerisinde görünen bir buruna kavuşması sağlanıyor.

 

Kimler Burun Kemeri Düzeltme Ameliyatı Olabilir?

Burun kemeri düzeltme ameliyatı, sadece burun şeklini bozan kemer çıkıntısı olan hastalara uygulanabiliyor. Kemik gelişiminin tamamlanması ve hastanın operasyon için kendini hazır hissetmesi de operasyon kararının verilmesi için gereklilik arz ediyor.

 

“Burun törpüleme ameliyatı kişinin burnunda hafif bir kemer çıkıntısı olması halinde tek başına ya da burun estetiği ameliyatı kapsamında bir işlem olarak uygulanabiliyor. Burun kemerinin ne ölçüde törpüleneceği hastanın beklentileri ve yüz analizi sonuçları doğrultusunda planlanıyor. Burun kemeri törpüleme de diğer tüm burun estetiği işlemleri gibi burnun görüntüsünü ve yüz ifadesini etkileyebildiğinden hastanın cinsiyetinin de planlama sürecinde dikkate alınması gerekiyor. Hastanın cilt özellikleri de burun kemeri düzeltme ameliyatının başarısını etkileyen en önemli unsurlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Burun törpülendikten sonra cildin kendini toplamaması halinde istenmeyen bir görüntü ile karşılaşılması mümkün olduğundan planlama sürecinde cilt yapısının değerlendirilmesi büyük bir gereklilik haline geliyor.”

 

Burun kemeri törpüleme işlemi ile düzeltilemeyecek kadar büyükse, burun kemeri düzeltildikten sonra burnun şeklinin iyileştirilmesi gerekiyorsa veya burunda septum deviasyonu gibi burun tıkanıklığına neden olabilecek anatomik sorunlar varsa burun kemeri düzeltme ameliyatı burun estetiği ameliyatının bir parçası olarak daha invaziv teknikler kullanılarak yapılabilir. Her zamanki gibi hastanın ihtiyaçları, solunum kalitesi ve estetik beklentileri ameliyat planlama sürecinde biz cerrahlar tarafından dikkate alınır.

WhatsApp