Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı ve Ameliyatı

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı ve Ameliyatı

Gözyaşı drenaj sisteminde kısmi ya da tam bir tıkanma meydana gelmesi halinde gözyaşı normal bir şekilde boşalamaz ve buna bağlı olarak çeşitli şikayetler yaşanır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı konjenital olarak ya da alınan travmalar, geçirilen enfeksiyonlar veya tümör oluşumu ile meydana gelebilir. Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi gözyaşı kanalını bloke eden faktöre göre planlanır.

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

Gözyaşı kesesi ve kanalları gözyaşını burun boşluğuna iletmekle görevlidir. Kanallarda meydana gelen bir tıkanma gözyaşı drenaj sisteminin fonksiyonlarına zarar verebilir. Bu durum “gözyaşı kanalı tıkanıklığı” olarak adlandırılır. Gözyaşı kanalları tıkalı olan hastalarda gözyaşı sürekli akma eğilimde olduğu için zaman içerisinde gözyaşı kesesinde iltihaplanma ve kesede şişlik oluşumu ortaya çıkar. Nazolakrimal yani gözyaşını keseden buruna ileten kanallarda meydana gelen tıkanıklıklar göz sulanmasına yol açabilir.

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

  • Konjenital Blokaj: Birçok yenidoğan gözyaşı kanalı gelişiminin henüz tamamlanmaması nedeniyle gözyaşı kanalı tıkanıklığı yaşayabilir.
  • İlerleyen yaşla birlikte gözyaşı drenajının gerçekleştiği “puncta” adı verilen boşlukların daralması gözyaşı kanalı tıkanıklığına
  • Burunda, gözyaşı drenaj sisteminde veya gözlerde oluşan kronik enfeksiyon gözyaşı kanallarını tıkayabilir.
  • Travmalar gözyaşı kanallarına zarar verip gözyaşı kanalı tıkanıklığına yol açabilir.
  • Burunda ya da gözyaşı drenaj sisteminin yakınında oluşan tümörler gözyaşı kanalı tıkanıklığına neden olabilir.

 

Tüm bu nedenlere ek olarak kemoterapi, radyoterapi gibi kanser tedavileri görenlerde de ve uzun süreli göz damlası kullananlarda da gözyaşı kanalı tıkanıklığı meydana gelebildiğini belirtebilirim.

 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gözyaşı drenaj mekanizmasında sorun çıktığında tekrarlayan göz enfeksiyonları meydana gelebilir. Göz sulanmasının nedeninin gözyaşı kanalı tıkanıklığı olduğunun belirlenmesi halinde genellikle cerrahi tedavilere başvurulur.

 

Yenidoğanlarda cerrahi tedavi son seçenek olarak değerlendirilir. İlk bir yıl burun kökünden aşağı doğru günde birkaç kez masaj uygulamasının yapılması yenidoğanlarda tedavinin ilk basamağıdır. Kanal kendiliğinden açılmazsa “probing” olarak adlandırılan sondalama işlemi yapılabilir. Minimal invaziv tedaviler işe yaramazsa cerrahi seçenekler gündeme alınır.

 

Genel anestezi altında uygulanan gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı artık göz doktorlarından ziyade biz KBB hekimleri tarafından endoskopik olarak dışardan kesi olmaksızın ve kemiği kırmaksızın burun içinden girerek ve lazer sistemi kullanarak yapılıyor. İşlem sırasında lazer probu ile göz punctumlarından giriliyor, nasal duvara gözyaşı kesesine gelindiğinde endoskopik olarak lazer ışını reflesi nasal duvarda alınır ve o bölge yakılır ve genişletilir. Herhangi bir kesi dikiş, belirgin bir kanama, morluk veya şişlik olmuyor. Genişletilen alana silikon problar takılıyor ve kanal açıklığının idamesi için birkaç ay orada bırakılıyor. Daha sonra ise silikon problar burnun içinden rahatlıkla alınıyor.

WhatsApp