İşitme Kaybı Türleri ve İşitme Kaybının Sık Görülen Nedenleri

İşitme Kaybı Türleri ve İşitme Kaybının Sık Görülen Nedenleri

İşitme kaybı ilerleyen yaşlarla birlikte görülme sıklığı artan bir sağlık problemi olsa da bu sorunun düşük de olsa her yaştan kişiyi etkileme ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Bu yazımda işitme kaybı türleri ve işitme kaybının sık görülen nedenleri hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz.

İşitme kaybının temel olarak üç farklı türe ayrıldığı bilinmektedir: 1. Sensörinal (sinirsel tip iletişim kaybı) 2. İletim tipi işitme kaybı 3. Karışık tip işitme kaybı

1. Sensörinal İşitme Kaybı

En yaygın görülen işitme kaybı türü sensörinal yani sinirsel tip iletişim kaybıdır. İç kulaktaki sinir hücrelerinin veya işitme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkan sinirsel tip işitme kaybı kalıcıdır. Sinirlerin zarar görmesi beyin ve kulak arasındaki iletişimi bloke ettiği için hastalar duyma yetilerini kaybederler.

Sinirsel tip işitme kaybı anne karnında enfeksiyonlara maruz kalan ya da genetik bozukluğu olan bebeklerde doğuştan itibaren görülebildiği gibi ilerleyen yaşla birlikte de ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde görülen sensörinal işitme kaybı kardiyovasküler hastalıklar, enfeksiyonlar, Meniere hastalığı, kullanılan ilaçların yan etkisi, iç kulakta kanser hücrelerinin çoğalması, sinirlere zarar veren travmalara maruz kalınması ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi çeşitli risk faktörleri sonucu ortaya çıkabilir.

Sinirsel tip işitme kaybı belirtileri arasında:

  • İki üç kişi konuşurken konuşmaları seçememek,
  • Geçmeyen kulak çınlaması,
  • Gürültülü ortamlarda duyma problemleri,
  • Yüksek frekanslı kadın ve çocuk seslerini seçememe,
  • Konuşulduğunda uğultu duyulması gibi semptomlar yer alır.

Sensörinal işitme kaybı tedavisi kapsamında ilaç ya da cerrahi seçenekler değerlendirilmez. Ancak kişinin işitme kaybının derecesi doğrultusunda koklear implant gerçekleştirilebilir.

2. İletim Tipi İşitme Kaybı

İşitme kaybının daha az görülen tipi olan iletim tipi işitme kaybı, dış ya da orta kulakta seslerin iç kulağa iletilmesini sağlayan yapılarda hasar ya da engel oluşması ile ortaya çıkabilir. İletim tipi işitme kaybı nedene bağlı olarak geçici ya da kalıcı özellik gösterebilir.

İletim tipi işitme kaybı dış kulak veya orta kulak ile bağlantılı olduğu için nedenleri de kulak bölümleri özelinde değerlendirilmelidir.

Dış kulak kaynaklı iletim tipi işitme kaybı kulak kanalında daralma, kemik benzeri çıkıntılar, yüzücü kulağı, yabancı cisimler, kulak kepçesi şekil bozuklukları, dış kulak yolu tümörleri, dış kulak yolu iltihapları gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

Orta kulak kaynaklı iletim tipi işitme kaybı nedenleri arasında ise orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikmesi, orta kulaktaki kemikleri etkileyen otoskleroz, orta kulakta tümör varlığı, travmalar, östaki tüpünün bloke olması gibi çeşitli faktörler sayılabilir.

İletim tipi işitme kaybında iç kulaktaki sinirler ve işitme siniri sağlam olduğu için hastalar sesleri algılayabilirler ancak net olarak duyamazlar. Bu nedenle genellikle radyonun veya televizyonun sesini açma ihtiyacı hissederler. En sık görülen iletim tipi işitme kaybı belirtileri arasında kulak ağrısı, kulaklarda basınç hissi, telefonda iletişim kurarken zorlanma, tanıdık kişilerin seslerinin farklı gelmesi gibi semptomlar yer alır.

İletim tipi işitme kaybı tedavisi hasta özelinde belirlenir; ilaç ve cerrahi seçenekler değerlendirilebilir. Hasta için en doğru seçimin yapılabilmesi adına gerekli tüm tetkiklerin tamamlanması gereklidir.

3. Karışık Tip İşitme Kaybı

Sinirsel ve iletim tipi işitme kaybının kombinasyonu karışık tip işitme kaybı olarak tanımlanır. Karışık tip işitme kaybı genellikle travmalar veya mevcuttaki işitme kaybının ilerlemesi sonucu ortaya çıkar. Örneğin uzun süre iletim tipi işitme kaybı sorunu olan bireylerde yaş ilerlemesine bağlı olarak sinirsel tip iletişim kaybı da görülebilir.

Karışık tip işitme kaybı belirtileri az önce detaylı olarak anlattığım belirtilerin bir kombinasyonu olarak düşünülmelidir. Bu tür işitme kaybının tedavisi de yine hastada işitme kaybına neden olan faktörler doğrultusunda planlanır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

WhatsApp