Rinoplasti dokunuşu isteyen 13 burun tipi!

Rinoplasti dokunuşu isteyen 13 burun tipi!

Hep söylediğimiz gibi rinoplasti burnu yeniden şekillendirme sanatıdır. Rinoplasti ile hastalarımızın hem çok daha güzel hem de daha sağlıklı burunlara sahip olmalarını sağlıyoruz.

Peki, rinoplasti ile hangi tipteki burunları ve deformiteleri düzeltiyoruz?

Bu ayki yazımda, modern rinoplasti teknikleri ile giderilen 13 burun deformitesini ele alıp, bunların arasından Türkiye’de en çok karşılaştığımız 5 farklı burun şikayetini detaylandırdım.

Haydi, siz de bana katılın.  

SORUN VARSA ÇÖZÜM DE VAR

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada en çok tercih edilen estetik ameliyatların başında rinoplasti geliyor. Burun estetiğinin çözüm sunduğu 13 burun tipini şöyle sıralayabiliriz:

 1. Geniş (büyük) burun 
 2. Dar burun
 3. Çok uzun burun (Over projected nose)
 4. Çok kısa burun (Under projected nose)
 5. Eğri burun
 6. Kırık burun
 7. Kemerli/tümsekli burun
 8. Domuz/domuzcuk burnu (Aşırı kalkık burun ucu)
 9. Düşük burun ucuna sahip burun
 10. Büyük ve geniş burun delikleri
 11. Asimetrik burun
 12. Septum deviasyonu olan burun
 13. Başarısız rinoplasti geçirmiş burun

Yukarıda saydığım deformitelerden bir veya birkaçına sahip olan kişiler hem görüntü olarak rahatsızlık duyuyor hem de bu deformitelere bağlı çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyorlar.

Örneğin estetik kaygılar, kişide özgüven kaybına, mutsuzluğa neden olabiliyor. Bunun yanında burun deformiteleri nefes alma problemlerine yol açabiliyor. Başarılı rinoplasti uygulamaları hem fiziksel hem de psikolojik anlamda hastalarımıza son derece olumlu katkılar koyabiliyor.  

 

Türkiye’de en yayın 5 burun deformitesi

13 burun deformitesi arasında 5 tanesi var ki; ülkemizde en sık şikayete onlar konu oluyor.

 • Bana başvuran hastalarımda en yaygın karşılaştığım sorunlardan biri geniş (büyük) burun Fazla büyük olan burunlar yüzün diğer yapılarını da gölgede bırakır. Bu burun tipinde, burun kanatlarında ve/veya burun tabanında genişlik söz konusudur. Genellikle şikayetlere büyük burun delikleri de eşlik eder.
 • Eğri burun, hastaların rinoplastiye yönelmesine neden olan en yaygın deformitelerin başında gelir. Burun aksının orta hatta olmadığı, sağa veya sola yattığı burunlar eğri burun olarak nitelendirilir. 3 temel eğri burun deformitesi vardır. I şeklindeki eğrilikte, burun kemiği ve burun kıkırdağı düzdür ancak sağa ya da sola doğru yatmıştır. C şeklindeki eğrilikte, adından da anlaşılacağı gibi burun C şeklini andıracak şekilde sağa veya sola eğiktir. S şeklindeki eğrilikte ise bu kez S şeklini andıracak şekilde sağa veya sola eğiklik söz konusudur.
 • İngilizcede “Over projected nose” olarak bilinen, fazla projekte yani çok uzun burun

ülkemizde en çok rinoplasti başvurusuna neden olan burun deformitelerinden bir diğeridir. Burun projeksiyonu tabiri, profilden bakıldığında burun kanatlarının yanakla birleştiği hat ile burun ucu arasında kalan mesafe için kullanılır. Standart olarak kabul edilen burun projeksiyonu uzunluğu % 60’dır. Bundan daha uzun burunlar over projektedir.

 • Düşük burun ucuna sahip burunlar da yine sık karşılaştığımız şikayetlerdendir. Üst dudak ve burun ucu arasındaki açının normalden küçük olması durumudur. Burun ucu düşüklüğüestetik anlamda hastalarımızı rahatsız ederken aynı zamanda nefes şikayetlerine de neden olan deformitelerden biridir.  
 • Asimetrik burunda, rinoplastinin çözüm sunduğu en yaygın burun deformitelerindendir. Aslında her burunda ufak tefek asimetriler mutlaka vardır; ancak burundaki simetri bozukluklarının gözle görülür oranda olduğu burunlar rinoplasti dokunuşu ile düzeltilebilir.

Günümüzde koruyucu rinoplasti (preservation rhinoplasty) sayesinde her türlü burun deformitesini başarıyla çözebiliyor ve estetik yönden de güzel sonuçlar alıyoruz. Burnun doğal yapısını koruyarak yeniden şekillendirdiğimiz bu modern yöntem kapsamında Let Down, Push Down, Piezo gibi teknikleri de sıklıkla kullanıyoruz. Çoğu vakayı kapalı yöntemle gerçekleştirebiliyoruz. Sadece elde edilen sonuçlar açısından değil hasta konforunu artırması ve iyileşme sürecini kısaltmasıyla da koruyucu rinoplasti büyük fark yaratıyor.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

WhatsApp