Septorinoplasti Ameliyatı

Septorinoplasti Ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı (septoplasti) ve rinoplasti bir arada…

 

Günümüzde burun estetiği ameliyatları kadınlar kadar erkekler tarafından da yüksek talep görüyor. Burnun yüzdeki merkezi konumu yüz ifadesini belirgin derecede etkilediğinden burun şeklindeki sorunlar özgüven problemlerine neden olabiliyor. Burun fonksiyonlarında hiçbir sorun olmasa ve hastalar burun tıkanıklığı nedeniyle hayat konforlarından ödün vermek zorunda kalmasalar dahi burun şekilleri ile ilgili kaygılarını rinoplasti operasyonları ile gidermek istiyorlar. Bazı hastalar için ise durum biraz daha karmaşık bir hal alıyor. Bu hastalar hem  burunlarını beğenmiyor hem de doğuştan ya da sonradan meydana gelen burun eğriliği nedeni ile sağlıklı solunum yapamıyor. Bu noktada da devreye “Septorinoplasti” operasyonları giriyor. Burun şeklinin iyileştirilmesine ek olarak Septorinoplasti ile sağlıklı solunum yapılmasını engelleyen burun eğriliği de giderildiği için bu operasyon fonksiyonel burun estetiği sınıflandırmasında değerlendiriliyor.

 

Septorinoplasti Nedir?

Aynaya baktığınızda burnunuzun şeklinden rahatsızlık duyuyorsanız, aynı zamanda septum deviasyonu yani burun eğriliği nedeniyle nefes alamıyorsanız “Septorinoplasti” operasyonu ile burnunuzun hem şeklini hem de fonksiyonunu iyileştirebiliriz.

 

Septoplasti ve Rinoplasti operasyonlarının eş zamanlı gerçekleştirilmesini ifade eden septorinoplasti ameliyatı sonrası hastalar burunlarındaki kozmetik sorunlardan da kronik burun tıkanıklığına bağlı şikayetlerinden de kurtulabilirler.

 

“Burnun şeklinin ve/veya fonksiyonunun iyileştirilmesi için gerçekleştirilen tüm burun ameliyatlarında olduğu gibi septorinoplasti öncesinde de hastalar ve cerrahlar arasında detaylı görüşmeler gerçekleştirilir. Hastaların burun şekilleri ile ilgili beklentileri hastaların yaşları, cinsiyetleri, burun yapıları ve cilt yapıları gibi faktörler değerlendirilerek ameliyat planlaması yapılır. Bu süreçte yüz analizinin gerçekleştirilmesi de gerekir. Septum deviasyonu nedeniyle hayat kalitesi düşen ve burun şeklini de iyileştirmek isteyen hastaların en iyi sonuçları alabilmesi adına kişiye özel burun tasarımı yapılır. Doğal görünen, kişinin yüzündeki diğer organlarla uyum içerisinde olan ve kişiye en çok yakışacak burnun tasarlanması septorinoplasti operasyonu olan hastaların memnuniyetini arttırır.”

 

Septorinoplasti Avantajları Nelerdir?

 

  • Septorinoplasti sırasında nazal blokajlar yok edildiğinden hastaların daha rahat nefes alınması sağlanır.
  • Septorinoplasti ameliyatı rinoplasti operasyonunu da kapsadığı için burun şekli iyileştirilir. Hastalar tek bir operasyonda burun eğriliğinden de burun şeklindeki sorunlardan da kurtulabilirler.
  • Septorinoplasti burnun hem estetik hem de fonksiyonel anlamda daha iyi bir hale kavuşmasını sağlar.

 

Kimler Septorinoplasti İçin Uygun Adaydır?

Genel sağlık durumu operasyon için engel teşkil etmeyen, burun şeklinden memnun olmayan aynı zamanda konjenital ya da alınan travmalara bağlı gelişen burun eğriliği sorunu yaşayan hastalar septorinoplasti için uygun kabul edilir. Septorinoplastinin gerçekleştirilebilmesi için kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir; kemik gelişimi kızlarda genellikle 16, erkeklerde ise 17 yaşında tamamlanır.

 

Septorinoplasti sonrası görünümde de değişiklik olacağı için hastaların operasyon ile ilgili beklentileri değerlendirilmelidir. Operasyona hazır hissetmeyen ya da gerçekçi beklentilere sahip olmayan hastaların operasyon talepleri ertelenebilir.

 

Septorinoplasti Nasıl Yapılır?

Septorinoplasti diğer tüm burun ameliyatları gibi açık ya da kapalı teknikle gerçekleştirilebilir; operasyon sırasında Piezo tekniğine de başvurulabilir. Septorinoplasti için teknik seçimi yapılırken hastanın burnunda yapılacak değişimleri boyutunun, burun eğriliği derecesinin ve hastanın cilt yapısı gibi faktörlerin değerlendirilmesi gerekir.

 

Septorinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Burun ve göz çevresinde hafif morlukların ve ödem oluşumlarının görülebildiği Septorinoplasti ameliyatı sonrası süreçte hastaların burunlarını darbeden korumaları gerekir. Erken dönemde buruna alınan darbelerin revizyon burun estetiği ihtiyacı doğurabileceği göz ardı edilmemelidir.

 

Septorinoplasti sonrası hastaların 2-3 gün dinlenmesi önerilir, işe dönüş için ortalama 7 gün beklenmelidir. Operasyondan sonraki 3 haftalık süreçte kafa içi basıncı arttırabileceği ve kanamayı tetikleyebileceği için sümkürmek, aniden eğilmek ya da ağırlık kaldırmak gibi eylemlerden kaçınılmalıdır.

 

Post operatif dönemde hastalar pansuman yaptığında, cerrahlar tarafından önerilen krem ve deniz sularını kullandığında; aynı şekilde sigaradan uzak durup aşırı efor gerektiren aktivitelerden kaçındığında kısa sürede konforlu bir şekilde hayatlarına dönebilirler.  

WhatsApp