Thermal Welding

Bebeklerde Kısa Frenulum (Dil Bağı) Cerrahisi

Thermal Welding Yöntemi ile Bebeklerde Kısa Frenulum (Dil Bağı) Cerrahisi

Bebekler henüz anne karnındayken ağızlarının iç kısmında ve dillerinin altında “frenulum” adı verilen dil bağı oluşur. Dil bağı dilin ağız tabanına tutunmasını sağlayan aynı zamanda dil hareketlerini etkileyen önemli bir anatomik yapıdır. Bazı bebeklerde dilin ağız tabanından ayrılması ve dil bağı ile ağız tabanına bağlanması sürecinde dil bağının kalınlaşmasına ve kısa kalmasına neden olan gelişim anomalileri meydana gelebilir. Bu durumu “kısa frenulum” veya “ankiloglossi” olarak adlandırırız.

 

Kısa frenulum oluşumunun kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak genetik faktörlerin dil bağı hastalığına yol açabildiği görüşü büyük çoğunlukla kabul edilmektedir. İstatistiksel olarak erkek bebeklerde dil bağı hastalığının kız bebeklere oranla daha sık görüldüğü ifade edilebilir. Kısa Frenulum erken dönemde teşhis edildiği takdirde bebeklerin gelişim sorunları yaşaması engellenebilir.

 

Dil Bağı Kısa Olursa Ne Olur?

Dilin geriye kaçmasına engel olan ve dilin ağız tabanıyla birleşmesini sağlayan dil bağı kısa, geniş ya da kalın olduğunda dilin fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirememesinden kaynaklı bebeklerde emme sorunları, ağızdan salya gelmesi, kilo alamama, hava yutma, terleme ve gelişim problemleri meydana gelebilir.

 

Bebeklik döneminde fark edilmeyen bu sorun çocukluk döneminde ağız içerisinde dilin hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı olarak konuşma bozukluklarına, kelimelerin normal şekilde telaffuz edilememesine, ağız kokusuna, ağız ve diş sağlığının bozulmasına, yutma sorunlarına, orta kulak iltihabına, çene bozukluklarına ve ağız anatomisindeki sorunlar nedeniyle çocuklarda özgüven problemlerine neden olabilir.

 

Bebeklerde Kısa Frenulum Cerrahisi: Ağrısız, Dikişsiz ve Kanamasız Thermal Welding Yöntemi ile

Yeni doğan bebeklerde dil bağında anatomik sorunlar teşhis edilmesine rağmen kısa frenulum nedeniyle oluşabilecek sağlık problemlerine rastlanmıyorsa cerrahi için beklenebilir. Her yaştan çocuğa uygulanabilen kısa frenulum cerrahisi günümüzde Thermal Welding yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.

 

“Ağrısız, dikişsiz ve kanamasız thermal welding yöntemi ile gerçekleştirdiğim dil bağı cerrahisinin temel amacı dilin serbestleşmesinin sağlanması ve dil hareketlerindeki kısıtlanma nedeniyle yaşanması muhtemel sağlık sorunlarının önlenmesidir. Bebeklerde lokal anestezi altında yaptığım kısa frenulum cerrahisi sırasında dilin alt bölgesinde konumlanan sinirleri ve damarları koruyup dil bağını ısı enerjisi ile ayrıştırıyorum. Operasyon sonrası bebek normal beslenmesine hemen geçebiliyor ve emmeye başlayabiliyor.”

WhatsApp